Adios Pampa Mia 

 

Floreal Ruiz – Anibal Troilo ikilisinden Adios Pampa Mia

Günaydın dostlarım. Yeni hafta hepinize yeni umutlar, yeni çözümler, yeni mutluluklar ve yeni meraklar getirsin. Geçen hafta bıraktığımız yerden sürdürüyoruz tangoyla yazılı birlikteliğimizi.

“1930’ların ortalarına kadar orkestralarda şarkıcılara yer verilmesi ender görülmekteyken, 1930’ların sonlarına gelindiğinde şarkıcılar, orkestraların ayrılmaz birer parçaları olmuşlardır. 1940lar, şarkıcıların, orkestraların başarılarında anahtar rol oynadıkları yıllardır. Tango hayranları, orkestra şefi ve şarkıcının uyumunu beğeniyorlarsa, o orkestrayı dinler oldular. Sözlü tangolarda dans ediliyordu ancak, şarkıcı çok beğeniliyorsa, dansı kesip, şarkıyı dinlemek tercih ediliyordu. 1940’larda dinleyiciler daha çok tenorlara alışıktı. 1947 yılında Aníbal Troilo orkestrasına şarkıcı olarak katılan gitarist Edmundo Rivero (1911 – 1986), bas sesi dolayısıyla dinleyiciden ilk zamanlarda tepki almıştı.

Rivero şarkı seçiminde son derece hassastı ve daha çok Enrique Santos Discépolo’nun sözlerini yazdığı tangoları tercih ediyordu. Lunfardo sözleri yoğun tango şarkıları söylemekte ustaydı. 1940’ların diğer kayda değer şarkıcı-orkestra şefi ikilileri arasında Alberto Castillo – Ricardo Tanturi, Roberto Chanel – Osvaldo Pugliese, Floreal Ruiz – Aníbal Troilo gösterilebilir. 1947’de Francini-Pontier orkestrasına katılan Roberto Rufino şarkının dramatik yapısını çok iyi aktarırken, Roberto Goyeneche (1926–1994) 100’den fazla kayıt yapmıştır. Hayranları açık teni ve sarı saçları nedeniyle Goyeneche’ye ‘El Polaco’ (kutup) lakabını takmışlardı.

Dansçılara baktığımızda El Vasco Aín, José Méndez, Carlos Estévez ( Petróleo ), El Mocho (BernardoUndarz )’nun, hepsinin ayrı bir stili olduğunu görüyoruz. 1930’ların en iyi dansçısı olarak adlandırabileceğimiz Méndez, adeta ışık hızında hareket eden bacakları ile sıra dışı bir dansçıydı. Buna karşılık El Mocho kendi temposunu bulup, bu tempoda hareketleri yaymayı seven, daha sakin dans eden bir dansçıydı. El Vasco ise zarif ve kusursuz hareketlerle dans eden müthiş bir tango dansçısıydı.”

Bugün, gerek dansçı gerek şarkıcı/besteci/şef ismi olarak epey isim andık. Bu isimleri akılda tutmanın ne anlamı, ne gereği, ne de imkanı var. Tangoya, hayatımızda ayırdığımız yer ve verdiğimiz önem ölçüsünde, bu isimlerin bazıları hayatımıza kendiliğinden girecektir.

Şimdi lafı kesip müziğe geçelim. Bugünkü yazıda şarkıcı-orkestra şefi ikililerinden bahsetmiştik; bunlardan biri de Floreal Ruiz-Anibal Troilo ikilisiydi. Parçamız da bu ikiliden: Adios Pampa Mia 

Şarkıcı Floreal Ruiz’e bu parçada ikinci bir ses (Alberto Marino) vokal yapıyor.

İyi dinlemeler.