Angel Vargas ve Tango

 

Angel Vargas ve Tango

İyi akşamlar sevgili Tango dostlarım;

Bugünkü inceleme yazımızın konusu Tango kelimesinin kökeni ve anlamı olsun!

Bu bilgiyi yine Zeynep Çetinkaya’nın Dans Dergisi’nin 15-16 ve 17. sayılarında (Mart 2007-Aralık 2007-Ocak 2008) yazdığı Tango Tarihi başlıklı yazıdan aktarıyorum.

Bu konuda farklı bilgilere ulaşacak olursam onları da daha sonra sizlerle paylaşmayı ihmal etmem.

Tango kelimesinin:

1-Afrika oirijinli olduğu söylenmekte. Bazı Afrika dillerinde “tango”, “kapalı mekan, ayrılmış yer” demektir. Angola ve Mali’de “Tango” adında yerler mevcuttur.

2-Portekizce’den geldiği söylenmekte. Bu durumda, Latince “dokunmak” anlamına gelen “tangere” kelimesinden türetilmiştir ve Gine Körfezi’nde bulunan, önemli bir köle ticaret merkezi olan ve Portekizce konuşulan Sao Tome’den, Afrikalı kölelerle beraber Buenos Aires’e ulaşmıştır.

İster Afrika, ister Portekiz kökenli olsun, tango kelimesinin, köle gemilerindeki Afrikalı köleler ile Batı yarımküreye gelmiş olması çok büyük bir ihtimaldir. Belirtmek gerekir ki tango kelimesi, İspanyol-Amerikan İmparatorluğu’nun bir çok yerinde, Afrikalı kölelerin-veya siyahların-dans amaçlı toplandıkları yer olarak kullanılırdı. Daha sonraları ise, siyah danslarına verilen genel bir ad olarak karşımıza çıkar. Bu sebepledir ki, tango kelimesi İspanya’ya ulaştığında anlamı,”Afrika-Amerikan” veya “Afrika” etkileri taşıyan dans olmuştur.

Bu konuya bir sonraki yazımızda devam etmek üzere bugünlük ara verip günün müziğine kulak kabartmayı öneriyorum.

Bugün konuğumuz Angel Vargas; şarkıcı, söz yazarı ve besteci. Buenos Aires’te doğmuş ve 1904-1959 yılları arasında yaşamış. Adaşı Angel d’Agostino’nun orkestrasında şarkı söylemiş. Dinleyeceğimiz parça “Tres Esquinas”.

İyi dinlemeler…. Tankut Tavil