Anibal Troilo

 

Anibal Troilo orkestrasından El Choclo

Yeni haftanız dolu dolu, verimli, bereketli ve keyifli geçsin dostlarım. Hepinize günaydın.

Kadın şarkıcıların ardına takılıp 1930’lu yıllara kadar uzanmıştık.Onların macerası kendi mecrasında akarken, tango dünyasının diğer kahramanları ne yapıyordu? Buna göz atmak için zamanı biraz geri sarıp 1910 yılına döneceğiz.

“1910 yılında, Paris’te çok az kişi tangodan haberdardı. Fakat üç yıl içinde, 1913’e gelindiğinde en rağbet gören dans olmuştu. Buenos Aires’ten Paris’e giden ilk tanguero’lar ( tangocular ) Angel Villoldo ile Alfredo Gobbi ve eşi şarkıcı Flora Rodríguez de Gobbi’dir. 1907’de Paris’e gitme sebepleri, zamanın en modern kayıt tekniklerinin burada bulunmasıydı.

Burada yapılan kayıtlar arasında “El Choclo” ve Enrique Saborido’nun ‘La Morocha’sı da bulunmaktaydı. Paris’te tango ilk olarak 1908’de bir tiyatro oyununda yer almış, 1910’da ise gerçek anlamda bir tango show’u sahnelenmiştir. Yine de bunlar tangonun adını duyurmasına yetmemiştir. Her yeni modanın tutunabilmesi için gerekli olan yüksek sosyete ilgisine ihtiyaç vardı. Bu yıllarda ise Paris sosyetesi çeşitli sınıflardan ve bunlar da kendi iç gruplarından oluşmaktaydı. 1890’lardaki ekonomik gelişmeyle beraber her biri refah düzeyini iyileştirse de, aralarındaki farklılıklar sosyal etkinliklerde bile artış göstermişti. Operaya gidiş günleri bile farklıydı. Ancak tango, bu sınıflar arası kapıları araladı, hatta kadınların kıyafetlerinde korselerin daha az sıkı olması, elbiselerin daha dökümlü olması ve daha canlı olması gibi belirgin değişikliklere sebep oldu.” (Zeynep Çetinkaya)

Hangi dinamiklerin, devreye girerek, tangoyu Paris’te gözde dans haline getirdiğini bir sonraki yazımıza bırakalım ve günün parçasına geçelim. Daha önce sizinle paylaşmış olduğum bir parçayı, hem çok sevdiğim, hem de yukarıda adı anıldığı için bir kez daha, bu kez farklı bir orkestranın yorumuyla paylaşmak istiyorum. Anibal Troilo ve “El Choclo“.

İyi dinlemeler.