Cayetano Puglisi

 

Cayetano Puglisi ve “Criolla Linda”

Günaydın tango dostları.

Tango dansının her yerde ve herkesle yapılan bir dans olmadığı aşikar. O yüzden “Milonga” denen dans geceleri düzenleniyor. Her organizasyon gibi milongaların da kuralları var.Milongalarda bir yandan tangonun ritüelini uygulamaya çalışırken,  bir yandan da toplumun kurallarına aykırı düşmemeye çalışacağız. Yani “global düşün yerel davran” kuralı burada da geçerli.

Milonga atmosferi, bir sosyal kulüp atmosferine çok yakın ya da benzer özellikler taşır. Katılımcıların çoğu birbirini tanır örneğin. Milonga katılımcıları, genç, orta yaşlı, hemen her yaş grubundan, her meslekten tangoseverden oluşur.

Yerli müdavimlerin yanı sıra yurtiçi ya da yurtdışından dans etmek üzere gelmiş olanlara da büyük kentlerdeki milongalarda sıklıkla rastlanabilir. İstanbul’da Arjantin tango dansının, Buenos Aires’te olduğu gibi milonga ortamında yapılmaya başlandığı yıl olarak 1997 yılı kabul edilebilir.

Bilindiği üzere, milongalarda salon düzeni, dans edenlerin birbirini görebileceği, hareket etmek için yeterli büyüklükte bir alanın etrafına sıralanan iskemle ve masalarla oluşturulur. Zemin tercihen ahşap, ya da, ne az, ne de çok kaygan olmayan bir zemin olmalıdır. Yeme içme ortamı olabilir de olmayabilir de, ama olacaksa garsonların pistten geçmeden dolaşabileceği koridor alanların oluşturulması gerekir. Bir milongada ışıklandırma çok önemlidir. Sosyal dans etme olgusunun ve tango dansının yapısı ve “el cabeceo” “dansa davet” geleneği gereği, milongalarda katılımcıların mekanda bulunan herkesi rahatça görebilmeleri gerekir. Ne çok aydınlık, ne de fazla loş bir ışıklandırma sağlanması bu açıdan önemlidir.

Bu bilgiler milonga düzenleyenler tarafından zaten biliniyor.

Biz o zaman bunları neden irdeliyoruz; biz milonga mı düzenliyoruz? En azından şu an için hiçbirimiz böyle bir organizasyona girişecek değiliz ama bizzat biz milongalara dans etmek için katılıyoruz, katılacağız (İnşallah! ☺ ); kendi okulumuzun milongaları dışında da milongalara katılacağız zamanı gelince (bir İnşallah da buna! ☺ ). Katılacağımız organizasyonların başarısını ancak bu kriterlerin farkında olursak değerlendirebiliriz. Başarısız olduğunun farkına vardığımız bir milonga mekanına bir daha gitmek istemeyecek, hoşlandığımız bir organizasyonun da müdavimi olacağız.

KİM, TANGO İÇİN NE DEDİ?

Waldo Frank: Hayatın ve trajik duyguların estetik bir biçimde toplumca ifadesidir… Halkın geleneklere ve olağan hadiselere göre gün be gün yarattığı bir öykü, anlamlı bir açıklamadır. Belki de dünyanın en popüler olmuş ve en derin izler bırakmış dansıdır…”

TANGO SÖZLÜĞÜ

Barrida: (İng. sweep) Süpürme.

Partnerin ayağını kendi ayağıyla, teması kesmeden taşıma. Ayağın iç ya da dış kısmından süpürme hareketi yapılabilir. Kadın da erkek de partnerinin ayağını süpürebilir.

Sırada günün parçası var. Sanatçımız Cayetano Puglisi. İtalya Messina 1902 doğumlu. 1968’de yaşama veda etmiş. Başarılı bir keman sanatçısı, lider ve besteci. Pek çok önemli orkestrada çalmış. Burada dinleyeceğimiz parça kendi orkestrasıyla çaldığı bir parça: “Criolla Linda”. Bazı yerlerde parçanın adı Criollita Linda olarak geçiyor.

İyi dinlemeler.