Dansa Davet

 

Global Düşün Yerel Davran

Türk kültüründe dansa davet nasıl olur?

El cabeceo” yani karşılıklı göz teması kurarak ve başla onaylayarak dansa davet ve kabul yöntemi Arjantin’de bir gelenek olmakla  beraber, Türkiye’deki lokal milongalarda yaygın kullanıldığı söylenemez. Pek çok sosyal etkinlikte olduğu gibi, dansa davet konusunda da her ülkenin kendi kültürü, gelenekleri, alışkanlıkları, toplumsal kabul ve retleri söz konusu. Türkiye’deki milongalarda çiftler birbirlerini  dansa sözle davet eder.

Milongalarda dansa davet genellikle erkek tarafından yapılır. 

Erkek kadının yanına/masasına gelir ve dansa davet eder. Öte yandan, birbirini tanıyan, derslerde, antrenman/pratik yapma ortamlarında birlikte bulunan ya da tango ortamı içinde ve/veya dışında sosyal iletişimleri olan kişiler arasında, kadının erkeği dansa davet etmesi de olağandır. 

Bunların yanı sıra, Türkiye’de gerçekleşen, yurtdışından katılımcıların da bulunduğu festival milongalarında, uluslararası milongalarda, “el cabeceo” yöntemiyle dansa davet uygulaması da geçerliliğini koruyor.

Tekrar Arjantin usulu davet yöntemine dönelim ve bakalım bir kadın, bir daveti geri çevirirse ne olur konusuna!

“Birkaç kuşak önce, Buenos Aires’de milongalarda, kadın ve erkek ilk göz temasını kurduktan sonra, erkeğin kadının masasına gidip dansa kaldırması adettendi. Bu göz teması “eğer gelip beni dansa davet edersen, seninle dans ederim” kodlamasını taşırdı. Bu önemli ayrıntı çünkü eğer kadın, masasına gelen erkeğin dans teklifini reddederse, bu, istenmeyen pek çok tatsız sonucu da beraberinde getirecekti. Erkek bu durumda milongayı terk etmek, kadınsa tüm bir tanda boyunca masasında oturmak zorundaydı; çünkü bir dans davetini geri çevirdikten hemen sonra bir başkasını kabul etmesi, hem reddedilen erkek, hem de arkadaşları tarafından bir daha asla dansa kaldırılmamasına yol açacak uygunsuz bir davranış sayılırdı.

Böyle bir geri çevirme çok ender olurdu çünkü tangodan keyif almak için bir erkek, dansa kaldırmaya niyetlendiği kadının kendisiyle dans etmeye istekli olduğundan emin olmak ister. İsteği dışında bir kadını dansa kaldırmak, bir erkek için aşık olmadığı bir kızı öpmek gibidir. Yani değersiz bir tecrübe! Hele ki bir  tango söz konusuysa, her iki tarafın ortak isteğiyle gerçekleşmedikçe hiçbir anlam taşımaz.”      (Tango Böyle Bir Şey; NARTER Yeşim).

TANGO SÖZLÜĞÜ

Pivot: (İng. Pivot) Özellikle dönüşlerde kullanılan, ağırlığın tek bir ayak üzerine alınıp, ağırlığı taşıyan ayağın altındaki yastık bölümüne (ayak başparmağının ayağa bağlandığı yerin az gerisindeki bombeli bölüme) yüklenerek, yeri ezercesine güç alarak yapılan, bedeni yarı döndürme hareketi.

KİM, TANGO İÇİN NE DEDİ?

Jose Sebastian Talon, tangodaki erotizmi ve seks unsurunu yargılar:

“Tango dansını erkeklerin icat etmiş olması doğaldır. Erkek, soyunu başka türlü nasıl devam ettirirdi ki…”   (Yıllar Boyunca Tango; AKGÜN Fehmi)

Günün parçası Roberto Firpo’dan geliyor: “Sabado Ingles”. İyi dinlemeler.