El Cabeceo

 

EL CABECEO

“Erkek kendisini kadının görsel alanı içinde, önünde ama sağına ya da soluna yakın bir yere konumlandırır. O bölgede oturur ya da ayakta durur. Kadının kendisiyle göz teması kurma ya da kurmama tercihineolanak sağlayacak bir yerleşimde olmaya dikkat eder. Bu çok önemli; çünkü kadının kendisiyle dans etmeyi seçip seçmediğinden emin olmalıdır. Kadın salonu gözleriyle tarar ve gözleri karşılaşır. Kadının bakışları dolaşmayı sürdürür; ve işte erkeğin beklediği an, olayın en önemli anı! Kadın ya öteki yöne doğru bakmaya devam edecektir – ki bu: “seninle dans etmeye ilgi duymuyorum” kodlamasıdır – ya da gözlerini kendisine doğrultur ve bir an boyunca sabitler. “ El cabeceo ritüelinde bu bakış: “seninle dans etmeyi gerçekten istiyorum” anlamını taşır. Erkek baş hareketiyle işareti verir, kadın başıyla onaylar. Buluşma karara bağlanmıştır.

Dans pistinde karşılaşmak üzere masalarından kalkar ve yürürler. Pistte buluştuklarında karşılıklı durup gülümserler. Müziği hissetmelerine ve tam önlerindeki çiftin dansa başlamasına olanak tanıyacak şekilde anlık bir bekleyişin ardından erkek, kadına doğru bir adım atar. Danstaki yakınlık tercihini kadına bırakacak bir mesafe bırakmaya özen göstererek, sol eliyle kadının sağ elini davet eder. Kadın elini erkeğin elinin içine bırakır. Erkek, hangi yakınlıkta dans etmek isteyeceğine kadının karar vermesini bekler, bu onun için çok önemlidir.

Ve ayrılık zamanı gelir, müzik durur, büyü sona erer. Erkek kısa bir an daha kadını kolları arasında tutmayı sürdürür. Sonra bırakır ve onu masasına götürür. Ancak son ritüel olan, kişisel alanı istila etmeme kodlamasını da yerine getirecek şekilde, kadının masasına yaklaşıp üç adım uzakta durur. Kadın masasına oturur, erkek masasına döner.

Tangoda, bir çeşit “dansa davet ve kabul üslubu” diyebileceğimiz “el cabeceo” ritüeli, günümüzde halen Arjantinliler’in kullandığı geleneksel bir yöntem olarak geçerliliğini koruyor. Yalnızca Buenos Aires’teki milongalarda yaygın olarak uygulanmanın yanında, Avrupa, Amerika, Rusya, Uzakdoğu ülkelerinde ve Türkiye’de de – özellikle uluslararası katılımın olduğu milongalarda – her ülkenin kendi kültüründeki dansa davet tarzının yanı sıra kullanılmakta olan bir yöntem aynı zamanda.”

Türk kültüründe dansa davet nasıl olur?

Bu da bir sonraki yazımızın konusu olacak.

TANGO SÖZLÜĞÜ

Cadencia: (İng. Cadence) Genellikle partner ile aynı ritmi tutturmak ya da sıkışıklıktan kurtulmak için müzikle birlikte yapılan ağırlık değiştirme ya da beşik hareketidir.

 

KİM, TANGO İÇİN NE DEDİ?

Luis Roldan:“Tango, sen öldürürsün ve esir edersin, sonsuza kadar lanet olasın!”

Dostumuz Juan d’Arienzo’dan happy friday parçası olarak kabul edin: “Este Es El Rey”.

İyi dinlemeler.