El Irresistible

 

Juan d’Arienzo ve El irresistible

Yeni bir tango dersi gününe günaydın diyoruz dostlar.

Bir önceki yazımızda tango müziğinin izlerini 1920’lere kadar sürmüştük. Biraz da tango dansına göz atalım isterseniz. Müziğin gelişimiyle birlikte doğal olarak dansta da gelişim görüldü. Müzisyenlerle birlikte eşzamanlı olarak dansçılar da tanınmaya başlandı: Maria La Vasca ve eşi Carlos Kern, Elias Alippi, aynı zamanda müzisyen olan Enrique Saborido, El Cachafaz olarak tanınan ve zamanının en beğenilen profesyonel dansçısı Ovidio Bianquet (1849-1942). El Cachafaz tangonun doğduğu yerleri unutmadan, orijinal agresif tangoyu yapabilen çok iyi bir salon dansçısıydı ve tüm zamanların ustasıydı. Hayata veda etmesi de yaşadığı gibi oldu: Mar del Plata’daki bir dans salonunda bir tangoyu bitirmiş, bir diğerine hazırlanırken…

 

Bir önceki yazımızda adı geçen Eduardo Arolas ve Vicente Greco’nun klasik tangoları 1910’lu yıllara aittirler. Tangonun hızlı gelişimiyle birlikte, 20. yy’ın ilk on yılında daha sonra klasikleşen birçok tango bestelendi. Angel Villoldo ( 1868 – 1919 ) El Choclo’yu 1903’te besteledi. İlk çalındığı restaurantta, “criollo tango” olarak tanıtıldı. Ernesto Ponzio, Don Juan’ı 1905’te, İtalyan bir göçmen olan Lorenzo Logatti ( 1872 – 1961 ) ‘El Irresistible’yi 1907’de, Enrique Saborido ( 1876 – 1941 ) ise ‘La Morocha’yı 1905’te ve ‘Felicia’yı 1910’da bestelediler. (Bu parçalardan El Choclo, Don Juan ve La Morocha’yı farklı sanatçıların sesinden, daha önce sizlerle paylaşmıştım) La Morocha’nın 100,000’den fazla sattığı söylenmektedir ki bu da onu zamanının en çok satanı yapmakta. Önemli gelişmelerden bir tanesi de plak şirketlerinin bu yeni dans müziğine ilgi göstermesi ve Buenos Aires’te ofis açmaya başlamalarıdır. İlk tango kayıtları 1902lere rastlar.

Bugünlük yeterince zamanınızı aldım. Yukarıda, klasikleşmiş tangolar arasında adı geçen, size daha önce çalmadığım bir tangoyla günün yazısına veda edelim, ama tangoya veda etmeyelim, akşama dans mabedimizde buluşalım.

El Irresistible adlı parçayı Juan d’Arienzo’ dan dinliyoruz.

İyi dinlemeler.