La Morocha

 

Ada Falcon ve “La Morocha”

Yeni bir gün, yine bir tango günü, hepinize günaydın. Şarkı sözleri ve şarkı sözü yazarları konusuna yine Zeynep Çetinkaya ile devam ediyoruz.

“1910 yıllarında gelişen bir başka önemli olay da, Uruguaylı şarkıcı Lola Candales’in, müzisyen Enrique Saborido’dan, bayanların da olduğu bir ortamda söylendiğinde onları utandırmayacak bir tango yazmasını istemesidir. Saborido, bu isteği Angel Villoldo’ta iletir ve – La Morocha – doğar. Bu tangoyu, benzerleri izler. O zamana kadar çoğu tango güftesi erkekler tarafından yazılmıştır ve şarkıda bahsi geçen kişi her zaman erkektir. Birçok kadın tango şarkıcısı da olmuştur ancak bu şarkıcılar, erkek söz yazarları tarafından yine erkek şarkıcılar düşünülerek yazılan ve bir erkeğin duygularını, dünya bakışını anlatan şarkılar söylemişlerdir.

Manolita Poli, 1918’de Mi Noche Triste’yi söylediğinde dinleyici Gardel’e gösterdiği ilgiyi göstermemiştir. Çünkü sözler, bir erkeğin ifade etmesi için daha uygundu. Yazara saygıdan, kelimeler veya şarkının konusu değiştirilmezdi. Hem kelimeleri değiştirmek, kafiye ve ritmi de değiştirmek anlamına gelecekti. Tabii ki, buna cesaret eden istisna kadın şarkıcılar da vardı. Ancak genellikle cancionista’lar ( kadın şarkıcılar ) erkek gibi giyinip, şarkı söylerlerdi: Azucena Maizani ( 1902 – 1970 ) ve Mercedes Simone gibi. Azucena Maizani belki de tüm kadın tango şarkıcıları arasında en popüler olandı. 1902’de doğan, fakir bir aileden gelen, terzilikle geçimini kazanan Maizani, yaşadığı Abasto bölgesinde Gardel – Razzano ikilisini ve en iyi tango orkestralarını – Canaro, Firpo gibi – dinleme şansına sahipti.

Kariyerine de 1920’de Francisco Canaro orkestrası ile başladı. 1923’te besteci ve orkestra şefi Enrique Delfino ile tanıştı. Delfino ona, Nacional Teatro’da ‘Padre Nuestro’ ( Bizim Babamız ) tangosunun prömiyeri için sahneye çıkmasını teklif etti. 1924’te kayıt da yaptığı bu tangonun sözleri bir kadın şarkıcının seslendirmesi için çok uygundu. Seyirci beğenisini Maizani’yi tam beş kez sahneye çağırarak gösterdi. Bu performans, kadın tango şarkıcıları için bir dönüm noktası olmuştur.”

Gelecek yazımızın konusu ağırlıklı olarak kadın tango şarkıcıları olacak. Şimdi, daha önce de, Carlos di Sarli’ den, sözsüz olarak dinlediğimiz, yukarıda adı geçen – La Morocha – adlı parçayı bu kez bir kadın şarkıcıdan, Ada Falcon’dan, “tango cancion” yani sözlü tango olarak dinliyoruz.

Keyfiniz bol olsun, akşam eve giderken contacttango’ya uğramayı unutmayın!