Milonga ve bitmeyen kuralları

 

Milongaya geri dönüyoruz ve erkeklere seslenirken, “kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla” mantığıyla kadınlara da ipuçları veriyoruz.

Milonga ve bitmeyen kuralları !

“Tanımadığınız biriyle dans etmeyi düşünüyorsanız, onun davranışlarını ve dansını bir süre incelemeniz yerinde olur. Meşgul gözüken, yanındakiyle sohbet eden birine dans teklif etmek çok uygun bir davranış değildir. En iyisi meşguliyetinin bitmesini beklemek ve sonrasında yanına gidip (ya da el cabeceo yöntemiyle) kendisine dans teklif etmektir. Deneyimli bir erkek, tanımadığı bir kadını dansa kaldırırken önce ayakkabılarına dikkat eder. Örneğin, incelemeye “ayağında dans ayakkabıları var mı?” gözlemiyle başlayabilirsiniz.

Çünkü o anda dans teklifine kapalı olduğunu ifade etmek için kadınların geliştirdiği yöntemlerden biri, ayakkabılarını çıkartmaktır. Bunu, dinlenmekte olduklarına ilişkin bir kodlama olarak düşünebilirsiniz. Bir dans teklifini geri çevirmek yerine “çıplak ayak” beyaz bayrağını kaldırarak hem ayaklarını rahatlatmış, hem de potansiyel dans partnerleri tarafından rahatsız edilmemeyi garantilemiş olurlar.

Ayakkabılarının Ayrıntıları Ne Söylüyor?

Kadının dans ayakkabılarının ayağında olması durumunda da gözlemlerinizi şu yönde sürdürebilirsiniz: İnce topuklu bir ayakkabı giymişse iyi dans ediyor olma olasılığı yüksektir ve topuğun yüksekliği kadının dans becerisi ile genelde doğrudan orantılıdır. Dans ayakkabısı giymiş kadınlar arasındaysa burnu açık ayakkabı giyenler, dans düzeyi konusunda daha iddialı olanlardır (Kadının ayakkabısının bu tür ayrıntılarıyla dansının düzeyi arasındaki ilintilendirmenin yurtdışındaki milongalarda geçerli olduğunun altını çizmek isterim). Bazen, milongalarda, ayağında dans ayakkabısı yerine spor hafif bir ayakkabı ya da babet tarzı yumuşak, düz, topuksuz ayakkabı olan kadınlara da rastlayabilirsiniz. Bu tür bir ayakkabı giymiş olması tango dans etmediği anlamına gelmez; ama milongaya biriyle birlikte gelmiş, tango dans etmeyen bir konuk da olabilir. Böyle bir durumda önce gözlemleyin: Başka biriyle dansa kalkıyor mu? Pistte dans ederken gördünüz mü?

Yukarıdaki yazı bir “tanguera” (tango dansı yapan kadın) yazarın (Yeşim Narter) kitabından alıntılanmıştır. Bir yandan kadının taşıdığı işaretlerin erkek tarafından nasıl okunması gerektiği bağlamında erkekler için önemliyken, diğer taraftan da erkeklerin neyi nasıl okuduğunu bilmeleri ve işaretleri bilinçli olarak taşımaları bağlamında kadınlar açısından önemlidir. Örneğin: Sevgili takipçiler; milongaya spor ayakkabıyla gitmek ya da ayaklarınızı dinlendirmek için ayakkabıları çıkartmak geceyi oturarak geçirmeniz olasılığını arttırır.

Bu konuya devam edeceğiz.

TANGO SÖZLÜĞÜ

Tanguero/tanguera feminen): Tango dansının yanı sıra, tarihi, müziği, sözleri, felsefesi gibi tangoyla ilgili herhangi bir konuda derin ve ciddi bir tutkuya sahip olan kişilere verilen addır. Arjantin’de ‘tanguero’ların çoğu öğrenim görmüş, müzikle ilgilenen ya da orkestralarda yer alan kişilerdir.

KİM, TANGO İÇİN NE DEDİ?

Enrique Santos Discepolo’nun ünlü tanımı:“El tango es un pensamiento triste que se baila.” “Tango dans eden (edilen) hüzünlü bir düşüncedir.”      (Yıllar Boyunca Tango; AKGÜN Fehmi)

Lucio Demare: Arjantin, Buenos Aires doğumlu piyanist, besteci, aranjör ve lider (1906-1974). Kendi bestesini kendi orkestrasından dinliyoruz: “Malena”. İyi dinlemeler.