Osvaldo Fresedo

 

Osvaldo Fresedo Orkestrası

Yine bir hafta ortası, yine bir tango keyfi molası. Tango günümüzde hepinize günaydın dostlar.

Burada yazdığım bilgilerzaman zaman sizi sıkıyor olabilir. Şu an okumayabilirsiniz, okurken sıkılabilirsiniz, ama bu yazıları arşivleyin! Aradan benim cümlelerimi çıkardığınızda elinizde bir “Tango Tarihi” olacak.

İşte bu nedenle kaldığımız yerden devam ediyoruz.

“Tango orkestralarının iş imkanları sadece kafeler, karnaval baloları ile sınırlı kalmadı. Sessiz sinema filmlerine eşlik etmek de onlara iyi kazanç sağladı ve hayranları her gün sinema salonlarını doldurarak onları dinlediler.

İlk başlarda sadece piyano ile eşlik edilse de,

iyi tango piyanistlerinin az olması sebebiyle, triolar, quartetler ve sextetler olarak tango orkestraları filmlere eşlik ettiler. İlk İspanyolca sesli film ‘La Divina Dama’ Buenos Aires’te 12.Haziran.1929’da Gran Splendid sinemasında prömiyerini yaptığında, sessiz film dönemine son vermiş oldu ve tango orkestraları bu iş imkanlarını kaybetmiş oldular. Bu yıllarda, ismi atlanmaması gereken bir bandoneonist var ki, genelde – hatta hepsi – erkeklerden oluşan tango orkestralarına karşılık, 1921’de sadece bayanlardan kurduğu sextet tango orkestrası ile başarılar elde etmiş olan Paquita Bernardo’dur. Carlos Gardel bu ilk kadın bandoneonistten, ‘bandoneonun maço karakterini yönetebilen tek kadın’ olarak bahseder. 1913’te ortaya çıkan Gardel – Razzano ikilisi için, 1925’te ayrılmalarına kadar geçen zaman çok başarılı bir süreç olmuştur.

Bu süreçte tiyatrolarda, kabarelerde, sinemalarda, radyoda folk şarkıları veya folk geleneğinde yazılmış şarkılar seslendirmişler ve yüzün üzerinde kayıt yapmışlardır. İkilinin ayrılmasında sonra Gardel, kariyerine tango şarkıcısı olarak devam etmiş ve şarkılarında kendisine, yine kendi çaldığı gitarı eşlik etmiştir. Kayıtlarının birçoğu da – dokuz yüz kadarı – bu formattadır. Gardel’in tango söyleme biçimi birçok meslektaşı tarafından da takip edilmiştir. En yakın rakipleri Ignacio Corsini ve Agustín Magaldi de Gardel gibi gitar eşliğinde tango söylüyorlardı. 1924’te Francisco Canaro orkestrasına katılan Roberto Díaz veya Osvaldo Fresedo orkestrası ile söyleyen Roberto Ray gibi şarkıcılar ise, orkestralarda ikinci planda kalmakta ve şarkının sadece nakarat bölümünü söylemekteydiler.

Yukarıda adı geçen sanatçıların anısına bir parça dinleyelim. Osvaldo Fresedo Orkestrası’ndan ve Roberto Ray’ ın sesinden dinliyoruz “No Quiero Verte Llorar”.

İyi dinlemeler.