Osvaldo Pugliese

 

Osvaldı Pugliese Orkestrası ve Pasional

Günaydın sevgili dostlar. Tango tarihine ilişkin yazı  dizisini bugünkü bölümle bitiriyoruz.

“Tango, Altın Çağ’ındaki başarısınıyakalayamasa da Arjantinve Latin Amerika’da kendi hayran kitlesi ile yoluna devam etti. 1970 ve 80’lere kadar bazı Altın Çağ orkestraları ayakta kalmayı başardılar. Bunlar arasında Osvaldo Pugliese orkestrası 1990’lara kadar varlığını korudu. 1970 ve 80’lerde tango ateşini canlı tutan orkestralar arasında Leopoldo Federico ve Atilio Stampone, Sexteto Mayor sayılabilir.

1976–1983 yılları arasındaki katı askeri rejimden sonra demokrasiye dönen Arjantin’de, belediye tarafından desteklenen ‘Orquesta del Tango de Buenos Aires’ ( Buenos Aires Tipik Orkestrası ) oluşturuldu ve başarılı orkestralar arasında yerlerini aldılar. 1990’ların başından itibaren de yeni jenerasyon tekrar tango dansına ilgi duymaya başladı.” (Zeynep Çetinkaya-Dans Dergisi 15.Sayı/Mart 2007, 16.Sayı/Aralık 2007, 17.Sayı/Ocak 2008)

Bugüne kadar okuyup öğrendiklerimizle, tangonun geçmişindeki neden-sonuç ilişkilerini az-çok anlar hale gelmiş sayılırız. Altın Çağ’ın bitimine kabaca 1950 dersek, nereden baksak 60-70 yıllık bir gelişim ve zirve dönemi var. Bu dönemde, tarihçeye girmeyen, ama gerek tangonun seyrini, gerekse sanatçıların rotasını etkileyen, değiştiren pek çok olay yaşanmış olmalı. Çeşitli olayları, anekdotları, hikayeleri, (ve hatta kimbilir belki de bazı dedikoduları) farklı yazarların kitaplarından derleyerek sizlere aktarmaya çalışacağım.

Günün parçasını, yukarıda adı geçen, müziğini 90’lara kadar sürdürme başarısı göstermiş büyük bir sanatçıdan seçtim. Osvaldo Pugliese Orkestrası’ndan dinliyoruz “Pasional”.

İyi dinlemeler.