Pena Mulata

 

Pena Mulata – Roberto Firpo

Yine bir haftanın sonuna geldik dostlar. Hepinize günaydın. Bugün efsane sanatçı Carlos Gardel başta olmak üzere dönemin önde gelen sanatçıları var gündemimizde.

“Orkestralarla beraber bu süreçte Carlos Gardel’den de bahsetmek gerekir. 1925’te Razzano ile olan beraberliği biten Carlos Gardel, müzik hayatına tek başına devam etmiştir. Arjantin dışında Uruguay, İspanya ve Fransa’da da aranan bir tango şarkıcısı olmuştur. Bunun yanı sıra birçok film çevirmiştir. 1932’den itibaren şarkı sözleri ve senaryo replikleri yetenekli söz yazarı Alfredo Le Pera tarafından yazılmıştır. Bu beraberlikten klasikleşen birçok tango parçası çıkmıştır. Nisan 1935’te Puerto Rico, Caracas, Maracaibo, Barranquilla, Cartagena, Medellín ve Bogotá’yı kapsayan Karayipler turuna çıktı. 

24.Haziran’da kendisini Cali’ye götüren uçak, Medellín hava sahasında bir başka uçakla çarpıştı ve Gardel ile Le Pera hayatlarını kaybettiler. Cenazesi 1936 Şubat’ında Buenos Aires’e gemiyle getirildi. Mezarındaki gülümseyen bronz heykelinin parmakları arasında mutlaka yanan bir sigara bulunur.

1930’lardaki bir başka önemli isim ise Carlos di Sarli’dir. El Mufa (Kötü şans getiren)  veya El Innombrable (İsimlendirilemeyen) lakaplarıyla da tanınırdı. Sıra dışı yetenekli bir piyanist, iyi bir kompozitör ve orkestra şefidir. O da D’Arienzo gibi İtalyan bir aileden gelmekteydi. Osvaldo Fresedo’dan etkilense de, kendi orkestrası ile ritmden ödün vermeden melodiyi vurgulamayı başarmış ve çok farklı bir ses yakalamıştır. 1930’larda tango günlük yaşamın içinde yer almaktaydı. Bu biraz da Arjantin politik dünyasında milliyetçiliğin ön plana çıkarılması sonucu, Arjantin müziğinin birçok radyo ve plak firması tarafından tercih edilmesiyle olmuştur.

Bunun yanı sıra tango sözleri ve tango ile ilgili makaleler yayınlayan dergiler de çok popülerdi. Arjantin sineması tangonun Latin Amerika ve İspanya’da, özellikle de Carlos Gardel’in filmleri tangonun Fransa ve Amerika’da halka ulaşmasını sağladı. 1933’te ilk Arjantin sesli filmi ‘Tango’ çekildi. Bu filmi meşhur eden, José Ovidio Bianquet’in – bilinen lakabıyla ‘El Cachafaz’ – ‘El Entrerriano’ tangosunda dans etmesidir. Bu filmde aynı zamanda şarkıcılar Mercedes Simone ile Libertad Lamarque ve Osvaldo Fresedo, Ponzio – Bazán, Juan de Dios Filiberto ve Juan D’Arienzo orkestraları da yer almıştı.”

Roberto Firpo’yla daha önce tanışmıştık. Bugün yine konuğumuz. Uzun zamandır milonga dinlemiyoruz; dinleyeceğimiz parça bir milonga: Pena Mulata.

Keyifli dinlemeler.