Por Una Cabeza

 

 

Por Una Cabeza – Carlos Gardel

Bir kez daha günaydın ve iyi haftalar dostlar. Öncelikle, aranızda Noel’i kutlayan tangoseverler varsa, onlara iyi Noel’ler diliyorum. 

2 önceki yazımızı, milonga-tangoyu tekrar konuşmak üzere bir kenara koyarak bitirmiştik. Şimdi kaldığımız yerden milonga-tangoya devam edelim.

Yüksek tabaka, orta tabakanın saygın aileleri veya göçmen-işçi sınıfının saygın kesimi bu dansı onaylamıyordu. Ancak zamanla İtalyan göçmenlerin sahip oldukları dans salonlarında, agresif ve sert tangolar yerini ‘tango liso’ ( yumuşak tango )’ya bırakınca tango popüler olmaya başladı. Bu yenilikle beraber akordeon ve mandolin de diğer müzik aletlerinin yanında yerlerini aldılar. Bu dans salonlarında profesyonel dansçıların da tango yapması, tangonun doğduğu yerden kopup, kendine yeni bir hayat bulması anlamını taşıyordu.

19. yy’ın sonlarında tango müzisyenleri ve dansçıları hakkında bilgiler yazıya geçmeye başladı. Diğer dansların yanı sıra tango da gece kulüplerinde ve tiyatro sahnelerinde yerini almaya başladı. Emprovize tangolar yerlerini bestelere bıraktı. İlk basılan tango plaklarının kapakları bol resimli ve renkliydi. İlk bestelenen tangolara ‘ ‘tango criollo para piano’ ( piyano için criollo tango ) denirdi. 1890’larda yetenekli bazı müzisyenler, tangonun olgunluk çağına yakın besteler yapmışlardır. Criollo tangolar 1900’lerde çok popüler oldular, hatta bazıları 30,000 kopya sattı. “Alma de Bohemio” ( Bir Bohemin Ruhu ) 1910’larda Roberto Firpo’nun hit albümlerinden biriydi. 20.yy başında hem dans, hem de müzik olarak tango, bu hızlı gelişen şehirde kendisine sağlam bir yer edindi. Habanera, polka, mazurka gibi dansların popülerliğini yitirmesiyle, sahnede tek kaldı. Arjantin’in diğer bölgeleriyle beraber, Uruguay’ın başkenti Montevideo’ya da sıçrayarak, sınırlarını genişletti.

1900’den sonra tangonun hikayesi kendi doğduğu şehir hariç, tam bir zafer hikayesidir. Kendi doğduğu şehirde ise, hala kazanılması gereken bir ‘kabul görme’ savaşı vardır. Yine de, şehrin saygın denebilecek çeşitli mekanlarında, sahnelerde ve Palermo gece hayatında dans edilmektedir ve sadece compadritolara özgü bir dans olmaktan çıkmıştır. Tangonun doğduğu topraklarda nasıl saygın bir dans haline geldiğini bir sonraki yazımızda irdeleyeceğiz.

Haftaya, efsane şarkıcı Carlos Gardel’den bir parça dinleyerek başlayalım: ” Por Una Cabeza “