Rie Payaso

 

Juan D’Arienzo, Orkestrası ve Rie Payaso

Günaydın ve herkese iyi haftalar dostlar.

“Tangonun başarısı yurt dışında yaşayan Arjantinliler arasında, özellikle Paris’tekilerde, utanç yaratmaktaydı” demiş, sebeplerini bir sonraki yazıya bırakmıştık.

“Bunun sebeplerinden biri, tangonun, mevcut kurulu düzene karşı anarşist bir tehlike olarak görülmesiydi. O sıralarda anarşi korkusu çok yüksek boyutlara ulaşmıştı. 12.Kasım.1912’de İspanya Başbakanı Madrid’de bir kitap dükkanı önünde suikasta uğramıştı. Diğer sebep ise Paris sosyetesi ile eşit addedilmeye meraklı Arjantin sosyetesinin, tangonun seksi ve agresif maço ününden rahatsız olmasıydı. Kızlarını bu danstan uzak tutmaya çalışan annelerin tangoyu, beyaz köle ticareti ile bile ilişkilendirmesi, Paris’te yaşayan Arjantinliler için dayanılması zor bir utançtı.

Diğer taraftan da, daha önce bahsi geçen Ricardo Güiraldes ve diğer bazı Arjantinli şairlere göre, tangonun kalitesi onun gücünden ve etkileyiciliğinden gelmekteydi. Bu birkaç kişi dışında, yine de tangonun Avrupa’daki başarısı, Arjantinliler arasında hoş karşılanmıyordu. Hatta Paris’teki Arjantin elçiliğinde tango yasaklanmıştı. Bakan Enrique Larreta bunun nedenini şöyle açıklar: ‘Buenos Aires’teki tango, kötü isimli evlere ve en kötü barlara özel bir danstır. Hiçbir zaman en iyi salonlarda veya saygıdeğer kişiler tarafından dans edilmedi. Tango müziği, Arjantinlilerde hoş olmayan duygular uyandırıyor. Paris’in seçkin dans salonlarında dans edilen tango ile Buenos Aires’in en adi gece kulüplerinde dans edilen tango arasında hiç fark göremiyorum’. Bu hoşnutsuzluk, Paris’te birçoğu diplomat olan Güney Amerikalı entelektüeller ve yazarlar arasında hızla yayıldı. Meksikalı yazar ve aynı zamanda ülkesinin Paris elçiliğinde 2. sekreter olan Alfonso Reyes, yirmi beş yıl aradan sonra bile, tango yüzünden Parislilerin, Güney Amerikalıları ‘yarı maymun, yarı papağan’ gibi gördüklerinden yakınmaktadır.”

Görüldüğü gibi dostlar, tango günümüzdeki prestijli konumuna kolay gelmemiş. Şu ana kadar okuduklarımız tarihsel akış içinde en zor ve önyargılı dönemleri içeriyor. Bundan sonra artık ibre yukarı dönmeye başlayacak ve tango hakettiği prestije anavatanında, Arjantin’de ulaşacak. Bu konunun ayrıntılarına bir sonraki yazımızda gireceğiz.

Şimdi sırada günün parçası var. Sizlere daha önceden tanıttığım bir sanatçı geliyor: Juan D’Arienzo ve Orkestrası. Dinleyeceğimiz parça hareketli bir tango: Rie Payaso.

İyi dinlemeler.