Serafin

 

Agustin Magaldi ve Serafin

Günaydın tango dostlarım. Milonga ortamının resmini ana hatlarıyla çizmiştik. Biraz da milongaya katılanların resmine bakalım isterseniz.

Arjantin’de farklı tangosever profillerine hitap eden (örneğin emeklilerin gittiği milongalar, öğrencilerin gittiği milongalar, sevgililer ve eşler için olan milongalar, yalnızca neotango müziği çalınan milongalar vb) hafta içi ve hafta sonu olmak üzere, çok sayıda gündüz ve gece milongası bulmak mümkün. Ülkemizde, en yoğun talebin olduğu şehir olan İstanbul’da bile doğal olarak bu tür ayrımlar yok. Farklı tango okullarının düzenledikleri milongalar dışında lokal sahibi girişimciler de ticari amaçla milongalar düzenliyorlar. Bu milongalarda her profilden tangoseveri görmek mümkün. Tango okulları ise kendi milongalarını, başta kendi öğrencileri olmak üzere tüm tangoseverlere açıyorlar.

Çok revaçta bir milonga mekanı bulduk; milongaya gitmeye karar verdik. Kılık kıyafet konusunu nasıl halledeceğiz?

Plaja giderken nasıl mayo, terlik, gözlük ve havluyla gidiyorsak milongaya giderken de işin ruhuna ve doğasına uygun giyinmek zorundayız. En önemli giysimiz ayakkabı. Tangonun doğası adımlar üzerine kurulu. Özellikle takipçilerin (burada kadınlar kastediliyor elbette) ayakkabı seçimi, dans performanslarını % 100 e kadar etkileyebilir. Liderlerin de ayağında, esnek tabanlı, yumuşak derili bir tango ayakkabısı olması önemli.

Sıra geldi kılık kıyafet meselesine. Giyim, düzenlenen milonganın formatına, içeriğine ve mekana göre değişkenlik gösterir. Örneğin bir 29 Ekim Cumhuriyet Balosu Milongası, bir yılbaşı milongası gibi özel konseptli milongalarda, günün anlam ve önemini yansıtan bir giyim beklentisi söz konusu olabilir. Aynı şekilde, canlı müzik olması, bir gösteri vb özel bir organizasyon olması ya da milonganın uluslararası ya da bir festival bünyesinde olması gibi durumlarda her zaman olduğundan daha gösterişli bir kılık kıyafet giyilebilirken, standart milongalarda, yine de milonganın yapıldığı mekana göre değişen, daha sade bir giyim yeterli olabilir.

Tango, partnerli ve yakın bir dans olduğuna göre, milongalarda giyim denilince, her şeyden önce gelen, gelmesi gereken, saçtan ayakkabılara kadar “partnerine saygı” anlayışıdır.

Spor, genç, ağırbaşlı, romantik, klasik, hanım hanımcık, cesur, bohem, abiye, nostaljik, gösterişli, sade, uzun, kısa, dar, bol, siyah, kırmızı… tarzımız ne olursa olsun, kendimize, partnerimize ve tangoya göstereceğimiz saygı ve özeni taşıyan, işlevsellik, rahatlık, ve estetik dengesini de bunun üzerine kuran bir giyimdir ideal olan.

KİM, TANGO İÇİN NE DEDİ?

Fernan Silva Valdes: “Tango, sen bir çığlık, bir hıçkırıksın. Sarhoş olduklarında bile gülmeyi bilmeyen insanların şarkısısın…”

TANGO SÖZLÜĞÜ

Arrepentida: (İng. repentant) Pişmanlık, fikir değiştirme.

Bir hareketi yapmaktan vazgeçip kendine yer açmak için başka bir yöne ilerleme. Bu hareket genelde, kalabalık bir pistte kendine yer açmak/yön değiştirmek için kullanılsa da artık tangonun standart hareketleri arasında yerini almıştır.

Günün parçası “Buenos Aires’in Duygusal Sesi” Agustin Magaldi’den… Serafin.