Tanda

 

 

TANDA – CORTINA VE ÖTESİ

Günaydın dostlar. Yazıya bugün tersten başlayacağız. Yakın zamanda yazımın sonuna  eklemeye başladığım Tango Sözlüğü bölümünü bu kez başa alıyorum, çünkü bu yazıda kullanacağımsözcüklerin tanımını yapmak için parantezler açıp kapatarak yazının bütünlüğünü bölmek istemiyorum.

TANGO SÖZLÜĞÜ

Tanda: Genelde aynı türden 3 ile 4 (ideali 4) şarkıdan oluşan dans müziği öbeği.

Cortina: (İng. Curtain) Perde. Tandalar arasında, geçiş için ya da partner değiştirme amaçlı olarak kullanılan, çalınan müziklerden belirgin bir şekilde farklı, kısa melodi.

[/cm

 

 

Tanımları yaptığımıza göre artık konuya girebiliriz.

Ülkemizde tandalar 4 parçadan oluşuyor. Genel eğilim, sırasıyla, 2 tanda tango, 1 tanda vals, 2 tanda tango, 1 tanda milonga çalınması şeklinde. Cortina müziğinin, özellikle tango, vals, milonga türünden farklı olması isteniyor, zira kendini Latin müziğin büyüsüne kaptırmış bir dansçının, cortina olarak  çalınan bir (örneğin) salsa parçasıyla dans etmeye başlaması milonga gecesinin ruhuna pek uygun görülmüyor.

Dansa davet cortina sırasında yapılır ve dansa kalkan bir çiftin bir tanda boyunca dans etmesi bir milonga geleneğidir. Tanda sona ermeden, parçalardan birinin sonunda dansı bitirmek veya parçanın ortasında dansı kesmek milonga gelenekleri bağlamında ender rastlanan bir durumdur ve partnere saygısızlık olarak görülür. Ancak, pistte yaralanma, sakatlanma, partnerin saygısızlığı, taciz vb. durumlar bu kuralın ihlalini haklı kılan gerekçelerdir.

Milonga gelenekleri bağlamında, dansı bitirip partnerimize “teşekkür ederim” dediğimiz an, o tandanın sona erdiğini işaret eden cortina anıdır. Tandanın içindeki her dans sonrası teşekkür edilmez.

Dansa davet ve kabulde milonga gelenekleri nelerdir?

Bu, bir sonraki yazıda ele alacağım bir konu ama konuya hazırlık olarak şöyle bir giriş yapayım: Milongalara gitme aşamasına gelen pek çok yeni tango dansçısı, dansa davet etmenin ve bu davetlere icabet etmenin yazılı olmayan bazı kuralları olduğunu, milongalarda tatlı, tatsız birçok deneyim yaşadıktan sonra öğrenir.

Kaynak: Tango Böyle Bir Şey; NARTER Yeşim.

KİM TANGO İÇİN NE DEDİ

Celedonio Flores’e göre:“Tango hayat kokar ama ölümün lezzetini taşır…”

Günün parçası, tangonun Avrupa’ya açıldığı dönemde, orkestrasıyla pek çok ülkede konserler vermiş bir bandoneonist ve besteci, Manuel Pizarro’dan (Arjantin, 1895-1982). 1930’ların başında Paris’te verdikleri bir konserde çaldıkları bir parça: “Nuits de Monmartre” – Monmartre Geceleri.

İyi dinlemeler.