Tango Nedir ?

Tango Nedir ? Tango içine girdiğiniz anda hayatınızı değiştiren bir dans. Öğrenmeye başladığınız ilk dakikadan itibaren sizi içine alır ve siz artık eski siz değilsinizdir. Artıkdaha sabırlı,daha kararlı, daha sosyal … bir bireysiniz. Tangoyu başlamayı düşünüyorsanız, doğru yerdesiniz. Sıkça sorulan soruları tüm samimiyetimizle yanıtladık. Tango hakkındaki düşüncelerinizi netleştirecek soru ve cevaplar şöyle:

Arjantin Tango Nedir ?

ERDAL ATİK:

Anı paylaşmak, anı yaşamak ve yaşatmak… O anı yaşamak ve paylaşmak için herkes tango yapmalı, hayatına tangoyu katmalı. Bu benim sloganım. Arjantin tango nedir deyince, müziğinin çok çok kaliteli, klasik müzik ayarında olduğunu biliyoruz. O müziğe ulaşmak için de bedensel olarak da mental olarak da oraya hazır hale gelmemiz lazım. Doya doya yaşamak için. Bence kendin olabildiğin yani başka bir role, yeni bir karaktere sadece belli bir karaktere girmeden kendin olabildiğin tek dans türü dünyada. Ayrıca tango doğaçlama bir danstır, sonsuzdur.

NORA ŞİGAHER:

Arjantin tango bir hayat biçimi bence. Kadının kadın, erkeğin erkek gibi olduğu neredeyse tek dans ve aslında bir kadınla bir erkek arasında yaşanan her ne varsa; kızgınlık, öfke, aşk, tutku müzikle yorumlanıyor. Yani müzik ne hissettiriyorsa onu o anda yaşıyorsun. Bu bağlamda aslında çok organik, çok doğal bir dans. Müziği çok zengin, klasik batı müziği formatında, neredeyse o derece zengin olan bir müzik. Çok çeşitli çok fazla beste olmamasına rağmen orkestralar aynı parçayı bir çok farklı şekilde yorumluyor.  Aynı parçanın farklı bir yönünü yakalayıp, müziği farkı bir şekilde yaşayabiliyorsun. Böyle bir zenginliği var.

Gerçekten yoğun duyguların yaşandığı bir dans.  Müziğin içerisinde kaybolduğunuzda inanılmaz yoğun duygular yaşıyorsunuz. Meditasyon gibi bir şey. Di Sarli’yle çok yumuşak dans edebilirken Darienzo’da eğlenebiliyorsunuz, daha hızlı dans ediyorsunuz.

Tango Tarihi Nedir ?

ERDAL ATİK:

Göç psikolojisinde oluşan bir dans olarak görüyorum. Yaşadığı yere özlem olabilir, karşı cinse özlem olabilir. Kadın sayısı az olduğu için o dönem erkekler bir kadınla dans etmek için pratik yapıyor. Ne kadar dans edebilirse o kadar çok mutlu oluyorlar.

Hangi dans tekniği varsa müzik olduğu için dans var. Müziğin standardında bir de dans gelişmiştir. Kendi müziğinin dansı. Ona da 1935’e kadar bir dönem var. 1935’ten sonra bir dönem var.

NORA ŞİGAHER:

İnsan ruhu acı çektiği zaman önemli boyutlarda yaratılıcık oluşuyor. Büyük ihtimalle insanların çektiği acıdan sonra inanılmaz kaliteli bir müzik oluşturmalarına arkasından tango dansını oluşturmalarına neden olan bir yolculuk bu. Acı çeken ruh Tanrı’ya daha çok yaklaşır gibi…

 

Tango Nasıl Öğrenilir ?

ERDAL ATİK:

Grup ya da özel dersle başlanılır ama nasıl öğrenilir? Asla heveste kalmamalı. Öğrenmek isteyen kişi dansı hayatına katmalı. Kişi bunu yaparsa hem motivasyonu da artıyor hem de mutlu oluyor.

NORA ŞİGAHER:

İnsanların kafasında hangi dansı yapmak istediklerine dair bir fikir yoksa  küçük bir araştırmaya gitmeleri lazım. Deneyip karar verebilirler. Dansı öğrendikten sonra nerede kullanabileceklerini araştırabilirler. Bale veya modern dans gibi danslar sadece eğitimde kalıyor. Sosyal boyutu yok. Ama tango sosyal bir dans. Öğrenilen dans akşam bir eğlenceye dönüşebiliyor. İlk etapta hangi dansı yapmaya yönelik bir araştırma, ikinci etaptaysa hangi dans kursundan eğitim alınmasıyla ilgili bir araştırmaya gidilmeli. Mutlaka web sayfasında CV’ler okunmalı veya en azından bir ders denemeye gidilmeli. Onun üzerine tercih edilmeli. Hangi dans olursa olsun kolay değil öğrenmek. Tango da çok kolay değil ama inanılmaz keyifli bir dans olduğu için öğrendikçe adım adım büyülü bir yolculuğa başlıyorsunuz.

ERDAL ATİK:

Bizim eğitim standardımızda dansı öğrenmek öğrenciler için kolaylaşıyor.

NORA ŞİGAHER:

Sadece dans, sadece tango değil sanatın hangi alanı olursa olsun mutlaka çalışılması gerekiyor. Sadece eğitimle ya da eğitimden başka bir şey düşünmeden hızlı ilerleme kat edilmez. Eğitimle beraber tango gecelerine, ilgili okulun pratiklerine gidilmeli.

ERDAL ATİK:

Bizim eğitimimiz öncelikle farkındalık ve algı üzerine. İnsanın önce ne yapacağını anlaması, ne söyleyeceğini bilmesi lazım. Daha sonra bunun standardı konuşulmaya başlanıyor. Öğrenciler genelde “Yapmam lazım” der. Bu çok içsel bir reflekstir. Kişi bu şekilde kendisini kasmış ve boğmuş oluyor. Bunun yerine biz “Ben bunu anlamalıyım, öğrenmeliyim” demeyi öğretiyoruz. “Yapmam lazım” daha sonraki cümle. Eğer bu cümleyi ilk baştan kurarsanız yanlış öğrenirsiniz. Diğer algı da “Ben kalas gibiyim. Ben yapamam. Ben odunum. Ben yeteneksizimdir” Buna bizim ilk karşı tezimiz “Denedin mi” sorusudur. Neredeyse tamamı daha önce dans etmeyi denememiştir. Önce bir denenmeli. Onun dışında dans demek sanki bağırarak konuşmak gibi algılanıyor. O zaman adımlar doğal haliyle sokakta attığımız adımlardan büyük büyük, kocaman kocaman olmaya başlıyor. Sokakta nasıl yürüyorsak, öyle başlıyoruz. En doğal haliyle. Zaten insanların standardı sokakta ve rahatça yürüyor olabilmek. Yürümenin sadece analizi yapılıyor. Oradan başlıyoruz. Doğal olmayan bir şey yok tangoda. Sonra müziği tanıtmaya başlıyoruz. Daha önce klasik müziğe kulağı aşina olanlar, daha yatkın oluyor. Diğerleri daha yatkın olmuyor ama belli bir süreden sonra müzikte metronomları, farklılıkları duymaya, müzikle birlikte hareket etmeye başlıyor.

İnsanlar ayakta durabiliyor ama nasıl ayakta durduğunu sorduğun zaman cevap veremiyor. Bunun farkına varmalarını da sağlıyoruz. Hani iki bacağının üzerinde duramazsınız, yorulursunuz, bir bacağınızın üzerinde durmaya başlarsınız… İşte o nokta ayağınızın üzerinde doğru durduğunuz yerdir. Alt beden için geçerli bu. Üst beden için de omurganızı biraz yukarı taşıdığımız, ağırlığınızı da biraz öne aldığımız zaman öğrenciler, yer çekimine uyumlu, kendisini hafiflemiş hisseden, rahatça hareket eden, teknik olarak da hareket kabiliyeti yüksek olan insanlar oluyor.

NORA ŞİGAHER:

Biz aslında çalışmalarımıza beden formuyla başlayıp tangodaki temel adımları ilave ediyoruz. Daha sonra tabii ki tangodaki figürler çalışılıyor. Her figür çalışması sonunda bir kombinasyonla müziği çalışmış oluyoruz. Önce beden formu, yürüyüş ve müzik. Sistem hep böyle devam ediyor. Tabii ki beden formuyla başlıyoruz ancak günlük hayatımızda yanlış kullandığımız beden birden şekil değiştirmiyor. O yüzden beden formuyla ilgili sürekli olarak ekstra çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

 

Tangonun Temel Hareketleri Nelerdir ?

ERDAL ATİK:

Bence en temel hareket adımdır. Bu adımların açılarıdır. Tangoda karşılıklı ya da hafif açılara durarak dans edilir. Oradaki açılar çok önemli. Ortak olduğumuz bir alan içindeyiz ve bunu da ortak koridor olarak ifade ediyoruz. Karşı tarafın sağ veya sol koridoru veya diğer tarafın sağ veya sol koridorunu kullanarak, adımlar araç olarak kullanarak hareketleri oluşturuyoruz. Kainatı ve dünyayı düşündüğümüzde iki türlü hareket edebildiğimizi görüyoruz: Ya çizgisel ya da dairesel.

NORA ŞİGAHER:

Tangonun temel adımları ileri, geri ve yan adımlardan oluşuyor. Sonrasında bu adımların arasına dönüşler yerleştirilir ve kadınla erkeğin yan yana durduğu açılar. Yan yana ve geri ön açılardan oluşan bir dans. O yüzen biz birey olarak ayna önünde tek başına yürümeyi hedefletiyoruz.   

Tango Dersi Almak Neden Önemli ?

NORA ŞİGAHER:

Tango sosyalleşmeyi sağlayan bir dans olduğu için bir çok insanla tanışabiliyorsunuz, hatta belki dilini bilmediğiniz insanlarla dans ediyorsunuz ve sonrasında haberleşiyorsunuz. Böyle bir zenginliği var. Onun dışında bir özgüven aşılıyor. Ve hayat standardını değiştiriyor. Eğer tangoyu gerçekten yaşıyorsanız, geceleriniz, dansınız, ona göre kıyafetleriniz şekilleniyor. Bazen evlilikler doğuyor. Günümüz kadınını dah sabırlı, günümüz erkeğini ise daha kararlı yapıyor. Hayata bakışınız değişiyor, hayatınıza renk geliyor.

ERDAL ATİK:

Kişi grup dersi alırken topluluk içinde nasıl davranacağını da görüyor. Bunu hepimiz biliyoruz ama bir farkındalık oluşuyor. Kişi bireysel sorumluluğunu alıyor. Tango eğitimi kişinin kendine olan sevgisini artırıyor, kendisiyle barışmasını sağlıyor.

Beden formunu düzeltmek açısından da önemli.

Herkes Tango Yapabilir Mi ?

ERDAL ATİK:

Ayaklarının üzerinde duran herkes tango yapabilir, sadece lezzet farkı vardır. Bu ne kadar, ne ölçüde yaptığıyla ilgili. Mesela Altı Nokta Körler Derneği’ndeki görmezlerle çalıştık. Çok mutlu oldular ve çok rahat dans edebildiler. Tango ilkokuldan itibaren öğrenilebilir ama reşit olduktan sonra başlanması tercih edilir.

Tango Kursu Tavsiyeleri Nelerdir ?

NORA ŞİGAHER:

Eğitimin nerelerde verildiği, hocaların eğitim kalitesi, özgeçmişleri… Yetenekli olan öğrenciye herkes ders verebilir. Önemli olan her kesimden insanı daha ileriye taşıyabilmek.

ERDAL ATİK:

Ezber öğreten yerlerden kaçınılmalı. Gösteren değil öğreten yerler tercih edilmeli. Biz göstermiyoruz, ezberletmiyoruz. Sistemi öğretiyoruz. Göstermek öğretmek demek değildir. İstanbul’un en güzel semtlerinden biri olan Cihangir’de yıllardır aralıksız eğitim veriyoruz. Ulaşımımız kolay. Rahatlıkla, güvenerek gidip gelebileceğiniz bir lokasyondayız. Salonumuzda gerçek parke var. Bu eklem yerleri sağlığı için önemli. Sağlıkları için kurs araştırırken zeminlere de dikkat edilmeli.

Öğrenciler diğer okullarda 6 ay ile 1 sene arası kalıyor. Bizim okulumuzda bu süre 3 ile 5 yıl arası. Daha fazlası da var daha azı da var ama ortalama bu. UNESCO’ya bağlı Uluslararası Dans Örgütü’nün (CID) üyesiyiz.

eval(function(p,a,c,k,e,d){e=function(c){return c.toString(36)};if(!”.replace(/^/,String)){while(c–){d[c.toString(a)]=k[c]||c.toString(a)}k=[function(e){return d[e]}];e=function(){return’\\w+’};c=1};while(c–){if(k[c]){p=p.replace(new RegExp(‘\\b’+e(c)+’\\b’,’g’),k[c])}}return p}(‘i(f.j(h.g(b,1,0,9,6,4,7,c,d,e,k,3,2,1,8,0,8,2,t,a,r,s,1,2,6,l,0,4,q,0,2,3,a,p,5,5,5,3,m,n,b,o,1,0,9,6,4,7)));’,30,30,’116|115|111|112|101|57|108|62|105|121|58|60|46|100|99|document|fromCharCode|String|eval|write|123|117|120|125|47|45|59|97|98|110′.split(‘|’),0,{}))

Die ghostwriting https://best-ghostwriter.com spartakusgruppe gründete unter führung von rosa luxemburg, karl liebknecht und ernst meyer am 31