Tango Negro

 

Tango Negro ve Libertad Lamarque

Bir gün aradan sonra hepinize günaydın dostlar. Bugün biraz kadın şarkıcıları konuşalım istiyorum.

Maizani’nin kazandığı başarının ardından, aynı yıl Rosita Quiroga da şöhreti yakalayan bir başka şarkıcı oldu ve diğer şarkıcılar Libertad Lamarque, Tita Merello, Tania, Sofía Bozán ve Ada Falcón tanınmaya başladılar. Maizani’nin kariyeri 1923’ten itibaren hızla gelişti. Nacional Teatro ile sözleşme imzaladı, radyo ile çalıştı, filmler çevirdi ve tabii ki birçok kayıt yaptı. Aynı zamanda beste de yapmaktaydı. Bu besteler arasında ‘La Canción de Buenos Aires’, ‘Pero Yo Sé’, ‘Dejáme Entrar Hermano’, ‘Aguas Tristes’ sayılabilir.

Carlos Gardel’in yakın arkadaşı olarak, onun büyük desteğini gördü. Maizani’nin seslendirdiği maskulen tangolar, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, sahnede kıyafet değişimini gerektiriyordu. 1933’te çevrilen ‘Tango’ filminde compadre kılığındadır ve ‘Homero Manzi’nin ‘Milonga Sentimental’ tangosunu seslendirir. 1930’lu yıllarda birçok kayıt yapan, filmlerde rol alan kadın şarkıcılar şöhret ve paraya kavuşmuşlardır. Erkek şarkıcılar için yazılan tangoları seslendiren kadın şarkıcıların tersine, çok ender de olsa kadın şarkıcılar için yazılmış şarkıları seslendiren erkek şarkıcılar da olmaktaydı. Carlos Gardel, Lola Candales için yazılan ‘La Morocha’yı seslendirmiştir. Erkek egemenliğindeki tango söz yazarları dünyasında, María Luisa Carnelli (1898 – 1987) ilk kadın tango sözü yazarıdır. Ailesinin karşı çıkması sebebiyle güftelerini, Luis Mario veya Mario Castro isimleriyle yayınlardı.

O zamanlar saygın aileler, çocuklarının bu marjinal kesim ile ilişkilerini onaylamıyorlardı. Carnelli tango güftecisi olmanın yanı sıra yazar, şair ve gazeteciydi. Lunfardo tangoları yazardı (Lunfardo ile ilgili hatırlatma: İtalyan göçmenlerin İtalyanca’dan dönüştürerek İspanyolca’ya soktukları kelimeler). İlk başlarda tangoda ve sosyal yaşamda yer alabilmeleri için gerekli olan kıyafet değişimi veya unisex giyinmek, kadın şarkıcı ve güfteci olarak kabul görmeye başladıklarında son bulmuştu.

Kadın şarkıcılar için şimdilik bu kadar ön bilgi yeter diye düşünüyorum. Yeri geldiğinde bu şarkıcıların detaylarına da ineriz. Şimdi günün parçasına kulak kabartalım. Tabidir ki bugünkü konuğumuz daha önceden tanıttığım bir kadın şarkıcı:

Libertad Lamarque, parçamızın ismi – Tango Negro –

Keyifli dinlemeler ve iyi bir hafta sonu diliyorum.